Kastrujte všetko, čo neutečie na strom!

Autor: Daniela Sánthová | 15.3.2011 o 10:15 | (upravené 15.3.2011 o 10:22) Karma článku: 15,50 | Prečítané:  3931x

Možno chodievate na návštevu  k starým rodičom, alebo  príbuzným niekam na vidiek. A možno tam majú občas šteniatka, alebo  rozkošné malé mačiatka. Pobavíte sa pohľadom na ich  hry, vaše deti majú o zábavu postarané, urobíte super fotky. A keď prídete nabudúce, už ich  nenájdete. Možno si  ich pobrali susedia. A možno aj nie. Veľmi pravdepodobne tam však o pol roka nájdete ďalšie. A o ďalší pol rok znova. Tušíte, kde a ako končia tisíce takýchto  životov každý rok?

Psi a mačky sú na Slovensku, ale i v mnohých  iných  krajinách veľmi premnožené. Následkom sú preplnené  útulky a množstvo  túlavých  psov a mačiek, ku ktorým denne pribúdajú ďalšie. Šteniatka v krabiciach od topánok, v igelitkách alebo  rovno v kontajneri nachádzame každú chvíľu. V mnohých  obciach  a mestách  žijú psi vo  svorkách a množia sa nekontrolovateľne ďalej.

Spôsob, ako tomu predchádzať, je veľmi jednoduchý. Kastrácia a sterilizácia je pomerne nenáročný ambulantný zákrok, ktorý vykonáva bežne väčšina veterinárnych  ambulancií. Stačí  sa dopredu objednať   a obetovať pár hodín svojho  času a cenu zákroku podľa jeho druhu a cenníka veterinára. Za túto  cenu  však môžete zachrániť teoreticky až nekonečné množstvo  životov. Zvieratá  sa totiž rozmnožujú geometrickým radom. Niekto zbehlý v matematike sa dopracoval k takýmto  výsledkom: ak máme nekastrovaného  kocúra a nesterilizovanú mačku, pri dvoch  vrhoch  ročne a množstve 2 až 8 mačiatok na jeden vrh namnožíme za 5 rokov 12 680 mačeniec a za 10  rokov nám ich  populácia narastie na úctyhodných cca 80 000 000 kusov. U psov sú  výsledky podobné. Nie je také  ťažké vypočítať, koľko ich  pripadne na jednu domácnosť, ak by sme mali dať  domov každému z týchto  zvierat.

V prípade, že pre šteniatka alebo  mačiatka svedomito  zakaždým hľadáte nových  majiteľov, po tomto  zákroku máte o starosť menej. A ak vaši  susedia alebo  známi túžia presne po takom psíkovi  ako je ten váš, skúste ich  presvedčiť, aby dali šancu zvieraťu, ktoré sa už narodilo a na novú životnú šancu  čaká v niektorom útulku. Psov aj mačiek- čistokrvných, veľkých, malých, mladých, dospelých, všetkých farieb a veľkostí je tam žiaľ dosť, takže toho  svojho  si  určite vyberú.

Možno si  poviete, že je pre zvieratá  prirodzené mať mláďatá. To platí, ale iba v prípade, že o mláďatá  je teraz a bude aj v budúcnosti  dobre postarané. Už teraz  je na svete a aj vo  vašom okolí množstvo  mláďať, ktoré starostlivosť potrebujú...a nemajú.

 Nedávno vznikol na Slovensku projekt, zameraný na zníženie počtu  nechcených spoločenských  zvierat. Viac informácií hľadajte na stránke www.daruj2euradarujzivot.sk.

Možno si  poviete, že vás to  nemusí trápiť a že máte kopu dôležitejších problémov. Ale keby sme hasili aj to, čo  nás (zatiaľ) nepáli, možno by bol svet  pre nemé tváre o niečo  menej bolestivý..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?